Anadolu’nun su deposu Murat Dağı’nda madene karşı açılan davada bilirkişi incelemesi yapıldı

Kazdağı’nda ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ sürerken Murat Dağı’nda siyanür liçi ile altın üretimi için verilen çevre etki değerlendirme raporu olumlu kararının iptali davasının bilirkişi keşfi bugün yapıldı. Uşak, Eskişehir ve Kütahya’dan sivil toplum, meslek odaları, yerel yönetim temsilcileri ve halk Murat Dağı için bir araya geldi. Çevreciler, Anadolu’nun su deposu kabul edilen Murat Dağı’nın, Kazdağları ile aynı kaderi yaşamaması için kabalık gruplar halinde incelemeyi izledi.

Türkiye’deki en büyük su kaynaklarından biri olan Murat Dağı, birinci derece deprem bölgesi. Maden projesinin hayata geçirilmesi durumunda içme ve yeraltı sularının olumsuz etkileneceği belirtiliyor. Karaağaç köyünde yaşayan köy sakinleri ve çevreciler siyanürle altın aranmasına karşı olduklarını belirterek, ‘Murad’ınıza eremeyeceksiniz’, ‘Murat Dağı meselesi memleket meselesi’, ‘Ferhat da dağları deldi ama Şirin için’, ‘Doğanın talanına, madenci yalanına, Murat Dağı düşmanına dur de’ yazılı pankartlar açtı.

Kütahya Murat Dağı’nda altın madenine karşı açılan davada bilirkişi incelemesi yapıldı. Sivil toplum örgütleri ve duyarlı vatandaş inceleme mahallinde bekledi.

Gediz Nehri Havzası Çevre Koruma Derneği Başkanı Süleyman Özdemir, bilirkişinin 235 hektarlık alanı inceleyeceğini belirterek, “Bilirkişi, bir anlamda Murat Dağı’nın altının mı, yoksa üstünün mü değerli olduğuna karar verecek. Eğer bu altın madeni açılırsa, önce ormanlarımız yok olacak. Çünkü maden demek on binlerce ağacın kesilmesi demek. Binlerce ton dinamit ile dağın un ufak edilmesi ve bereket fışkıran dağın ölüm çukurlarına dönmesi demek. İklimin değişmesi, su kaynaklarının kuruması, bereketli ovaların çölleşmesi demek. Birileri dağı yok edip, altını alıp gittikten sonra burada kalacak milyonlarca ton arsenikli, civalı çöp olmuş toprak, soframızdaki ekmeğe ve domatese, dalındaki meyveye kadar her şeye zehrini akıtacak” diye konuştu.

Vatandaşlar bilirkişi incelemesi dikkatle izledi.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial