Fazıl Say, yüz binlerce ağacın kesildiği Kazdağı’nda konser verdi: Bugün Türk halkıyla onur duydum

Kazdağı’nda altın madenciliği için yüz binlerce ağacın kesilmesine ve siyanüre karşı başlatılan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’nde 3 hafta geride kaldı. Ünlü piyanist Fazıl Say nöbet alanında bugün konser verdi. Fazıl Say, ”Bugün Türk halkıyla onur duydum’ dedi. Konser, Say’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlaşması sonrasına denk gelmesi eleştirilere sebep oldu. Diğer yandan Kazdağı için sürdürülen nöbetin gündemde tutulması adına güçlü bir destek olduğu yorumları yapılıyor.

Çanakkale şehir merkezinde konsere gitmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.


Sabah saatlerinde bölgeye giden sanatçı saat 09.30’da ses kontrolü için alana yerleştirilen piyanosunun başına geçti. Sanatçının performansı alkışlarla bölündü. Bu durum bilinçli katılımcılarca şaşkınlıkla karşılandı.
Saat 11:00’da başlayacak konsere gitmek isteyen vatandaşlar şehir merkezinde uzun kuyruklar oluşturdu. İskele meydanında ring yapan belediye araçları güvenlik güçlerince bir süre engellendi. Konser öncesinde Çanakkale Belediyesinin çevrecileri alana ulaştırdığı otobüsler ise birden fazla polis kontrol noktasından geçirildi.

Konser alanı girişinde de yoğunluk vardı

Zor da olsa farklı şehirlerden gelen binlerce kişi, Atikhisar Barajı su toplama havzasında süren ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ alanında toplandı. Fazıl Say, mini konser sonrası yaptığı konuşmada ‘Bugün Türk halkıyla onur duydum’ dedi. Say konuşmasında, “Bu gezegende insanlar olarak bitkiler, hayvanlar için, hepimiz için geleceğe bir şeyler bırakmak istiyorsak doğayı korumak zorundayız. Yaşamaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor. Bu konsere Türkiye’nin dört bir yanından insanlar geldi. Bu çok büyük bir fedakarlık” dedi ve gelen herkese teşekkür etti.

Kazdağı için 25 yılda 60 dava açıldı

Kömürlü termik santral ve zehirli maden projeleri Kazdağlarını sarmış durumda

Çanakkale’deki çevreci sivil toplum hareketinin kıdemli önderlerinden Hicri Nalbant, Troya’ya dış güçlerin göz diktiğini belirtti. Kirletici termik santral ve maden projelerinin gündeme geldiğini hatırlattı. Nalbant, 25 yıldır süren mücadele zaafa uğrasa da Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olduğuna dair inançları gereği, şiddete başvurmadan 60 dava açtıklarını dile getirdi.
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ”Homeros İlyada’da tanrıların savaşı Kazdağı’ndan izlediğini yazar. Dünyanın en önemli efsanelerine ev sahipliği yapmış bir alandasınız. Burada kurdu kuşu, sincabı, ağacıyla bir ekosistem katlediliyor. Ne için, bir avuç altın için. Altımıza dinamit yerleştiriliyor, bir neslin, birkaç neslin geleceği karartılıyor. Bugün şeklinde selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi ile Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Ankara’da gerçekleşen 19 Ocak 2019’da “Truva Sonatı” konserini izlemişti. Konser sonrası Fazıl Say ile sohbet ederek Aşık Veysel’in bir plağını hediye etmişti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fazıl Say’ın Ankara’da verdiği konseri izlemiş daha sonra kuliste görüşmüştü. Say da, 29 Ekim’de Saray’da konser vermiş, özel bestesini icra etmişti. Bu durum, muhalif çevrelerde eleştiri konusu olmuştu.

Çanakkale’nin Kazdağı bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin taahhüt edilmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı. Şirket ve idare yargı kararını beklemeden projelere devam ediyor. Çok sayıda tepki alan olay sonrası birçok siyasi, ünlü isim ve vatandaşlar Kazdağı’nda yapılan katliamın durdurulması çağrısında bulunmuştu. Ayrıca 26 Temmuz’da Çanakkale Belediyesi öncülüğünde maden şantiyesinin yakın bir alanına kamp kurularak ‘Su ve Vicdan’ nöbetlerine başlanmıştı.
Alamos Gold firması ve yerli ayağının maden faaliyetleri sonrası bölgeye verdiği zarara tepki olarak Kazdağı’nda başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti, 26 Temmuz’dan bu yana devam ediyor. Eylemciler, bölgedeki maden faaliyetlerinin durması talebiyle Kirazlı’da nöbet tutuyor.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial