Şüpheli kuş ölümü ihbarları korkutuyor

Sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte sıradışı kuş ölümü ihbarları arttı. Bu vakalara şahit olan vatandaşlar yetkileri ölümlerin sebebini teşhis edip, önlem almaya çağırıyor. İstanbul Yeşilköy’de Ayşe Kutsal’ın yaşadıklarını sosyal medyaya şöyle aktardı:” Önemli duyuru
Perşembe akşamı, arka bahçede yerde duran bir karga farkettik. Karga, ayakta olduğu halde kıpırdamıyor ve kaskatı kesilmiş gibi duruyordu. Yakalayıp veterinere götürdük.
Kargayı kaybettik. Ancak yine de veteriner kuşu muayene etti. Herhangi bir zehirlenme yada saldırı belirtisi yoktu. Görüntüde sapasağlamdı.
Veteriner bize şu açıklamayı yaptı: Bu aralar çok fazla karga ölümü oluyor. Bana getirilen kuşların ki aralarında tavuk ve civcivler de var, büyük bir kısmını kurtaramıyoruz.Mevsimi itibarıyla göçmen kuşlardan kaynaklı bir virüs salgını olabilir. Yada havai fişekler de etkileyebilir. Havai fişekler eğer alçak seviyede patlarsa yarattığı ses basıncı daha yüksek oluyor. Kuşlar seslere bizden daha hassas oldukları için şoka uğruyor, kalp krizi geçirebiliyor. Ben getirdiğiniz kuşun durumunu Tarım Bakanlığına bildireceğim.
Son olarak, bizden bu konuyu çevremize yaymamızı istedi. Eğer hareketsiz duran yada ölmüş bir karga bulursanız bir şekilde veterinere ulaştırın. Karganın durumu veri toplanmasını sağlayacak.
Eğer bir salgın varsa önlem alınabilecek. Çünkü virüs bizim tüm kuşlarımızı etkileyebilir.
Eğer zehirlenme vak’ası ise o kuşları yiyebilecek tüm hayvanların ölümüne sebep olacağı için önlem alınması gerekecek.
Eğer havai fişeklerden kaynaklanıyorsa belki ilgili merciler uyarılıp bilinçsiz bir şekilde kullanımları engellenebilecek. Yeşilköy’de Petiatri ve ProVet’in kuşlarla ilgilendiğini biliyorum. Tercih ettiğiniz birinden yardım isteyebilirsiniz.”

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial