İklim krizi, İstanbul’un orta yerinde can aldı

İklim krizi İstanbul’u bir kere daha hazırlıksız yakaladı. Sel sebebiyle 21. yüzyılda şehrin orta yerindeki alt geçitte bir yurttaş hayatını kaybetti. En büyük nedeni atmosfere atılan gazlar olan iklim değişikliği plansız şehirleşme ve yetersiz altyapı ile birleşince can ve mal kayıplarına yol açıyor. Hayatı aksatıyor. İstanbul’un nüfusunu artık artırmayacak politikalar uygulanması gerekiyor. Bu gerçeğe rağmen 3. Havalimanı ve Köprü megapolün en az imarlaşmış kuzey kesimine yapıldı. Orman ve su kaynakları üzerine yapılan bu mega projeler şehirleşmeyi bu kesime yaymayı amaçlıyor. Amaç daha fazla rant. Oysa bu projeler yerine şehrin mevcut alt yapısına yatırım yapmak gerekiyor. Bugün İstanbul’da yaşananlar bu durumu doğruluyor. 

Türkiye Paris Anlaşmasını kabul etmiyor

Öte yandan iklim krizine karşı 184 ülkenin imzaladığı Paris Anlaşmasını, Türkiye hala kabul etmedi. Anlaşmayı bugüne kadar yürürlüğe koymayan ülke sayısı sadece 12. Türkiye dış ilişkilerde ‘güçlü ülke’ politikası izleyip, dış yardımda bulunurken iklim konusunda aksi bir tutum sergiliyor. Gelişmekte ülke olduğunu öne sürüp, yükümlülük almaktan kaçınıyor.

Sağanak yağışın en yoğun etkilerinin görüldüğü yerlerden biri Eminönü oldu. Eminönü alt geçitte bulunan çarşıyı su bastı. Çarşıya dolan su nedeniyle iş yerleri su altında kaldı.Eminönü Meydanında da yollar adeta göle döndü, vatandaşlar zor anlar yaşadı.Öte yandan İstanbul’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Unkapanı alt geçidini su bastı. Ekiplerin su tahliye çalışmaları sırasında alt geçitte cansız bir beden bulundu. 

İklim krizine kurban verilen vatandaşın cesedi alt geçit çıkışında uzun süre kaldı.

Fatih’ e 114 kg yağış düştü

Sağanak nedeniyle bazı bölgelerde trafik yoğunluğu oluştu. Bazı araçlar yolda mahsur kaldı.Sağanak yağışın en yoğun etkilerinin görüldüğü yerlerden biri Eminönü oldu. Eminönü alt geçitte bulunan çarşıyı su bastı. Çarşıya dolan su nedeniyle iş yerleri su altında kaldı.Eminönü Meydanında da yollar adeta göle döndü, vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Ulaşım aksadı

Şiddetli yağış nedeniyle yollar su altında kaldı.Metro İstanbul da hava muhalefeti nedeniyle T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nda seferlerin durdurulduğunu, TF2 Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hattı ve TF1 Maçka-Taşkışla Teleferik Hattının kısa bir süre işletmeye kapatıldığını duyurdu. Vapur seferleri de yağmur nedeniyle gerçekleştirilemiyor. 

Sağanak yağışla birlikte Bakırköy sahil yolu oluşan su birikintileri nedeniyle tamamen trafiğe kapandı. Sahil yolunda çok sayıda araç mahsur kalırken, ekiplerin su tahliye çalışmaları sürüyor.Eminönü’nde de trafik durma noktasına gelirken D-100’de yer yer ulaşımda aksamalar yaşanıyor.KAPALIÇARŞI’YI SU BASTITarihi Kapalıçarşı da şiddetli yağıştan etkilendi. Kapalıçarşı’nın içinde su baskınları yaşandı. Esnaf kendi imkanlarıyla suyu tahliye etmeye çalıştı. 

Öte yandan Kocaeli’de dolu yağışı meydana geldi. Doludan çatılar ve araçlar zarar gördü.

İstanbul’da ulaşım aksadı
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial