İngiltere’deki kurumlardan, Türkiye’deki doğa katliamına tepki

Londra’da kurum ve derneklerin oluşturduğu Demokratik Güç Birliği bir basın açıklaması ile Türkiye’de yaşanan katliamlara ve tahribatlara sessiz kalmayacaklarını açıkladı.

İngiltere’deki kurumlardan, Türkiye’deki doğa katliamına tepki

Fotoğraf: Evrensel

Son yıllarda artan doğa katliamları ve tarihi alanlarda yapılan tahribatlar, İngiltere’deki Türkiyeli demokratik kurumlar tarafından da dikkatle izleniyor. Londra’da bir araya gelen, onlarca kurum ve derneğin oluşturduğu Demokratik Güç Birliği bir basın açıklaması yaparak, katliamlara ve tahribatlara sessiz kalmayacaklarını açıkladı.

İngiltere Alevi Federasyonu’nda bir araya gelen kurum temsilcileri, başta Kaz Dağları’daki talan ve katliam olmak üzere, Munzur, Salda, Hasankeyf’deki yıkımın son bulması istendi. DAY-MER ve Cemevi gibi kurumların da içinde yer aldığı Demokratik Güç Birliği, Gezi’de olduğu gibi doğanın talanına karşı İngiltere’den de destek olmaya devam edeceklerini ilan etti.

Bölgede de süren bombalama ve orman yangınlarına dikkat çekilen açıklamada, halkın kendi olanaklarıyla yangınları söndürmeye çalıştığı ve buna rağmen güvenlik güçlerinin buna da engel olduğu vurgulandı.

SPOT’TAN İNGİLİZ KURUMLARINA ÇAĞRI

Öte yandan Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası (SPOT) da İngiliz kurumlarına çağrıda bulunarak, Türkiye’de doğanın talan edildiğine dikkat çekti.

AKP iktidarının yerli ve yabancı tekellere ülkenin doğasını ve tarihi değerlerini açtığına vurgu yapılan açıklamada, ekonomik krizden çıkmak için ülkenin tamamen talana açıldığı ve buna karşı tüm dünyada ve İngiltere’de ses çıkarmak gerektiği belirtildi. SPOT, sendika ve çevreci örgütlerin de Türkiye halklarıyla dayanışmayı yükseltmesi çağrısı yaptı.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/384807/ingilteredeki-kurumlardan-turkiyedeki-doga-katliamina-tepkiArif BEKTAŞ LONDRA

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial