Çevre katliamının şahidi anlattı: Uşak Kışladağ’da maden şirketi işini bitirdi. Havası, suyu, toprağı zehirlenmiş köyler bize kaldı.

7 Oluklu Çeşme, 3500 yıldır temiz akıyordu. Ta ki 2006’da bölgede yabancı bir şirket altın madeni işletene kadar. İşletme dönemi tamamlanan madenin ardından köylüleri tarihi çeşme başında dinledik.

Çanakkale’de işletilmek istenen altın madenine karşı tepkiler sürerken Türkiye’nin en büyük altın madeni işletmesi olan Uşak’da zehirli bir miras kalmış. ‘Çanakkale’nin geleceği, Uşak Kışladağ’ın bugünü’ gibi olmaması için sürecin şahitleri yaşananları kamuoyuna hatırlatıyorlar.

Kışladağ’a 6-7 km kala yüzlerce metrelik pasa tepeleri görülmeye başlıyor. İnay Vicdan Hareketi birlikte mücadele eden hareketin önde gelen isimlerinden Matematik Öğretmeni Muammer Sakaryalı, yörede yaşanları anlattı Sakaryalı, uzun yıllar süren mücadeleyle ilgili ‘Kışladağ’dan Mektup Var’ isimli kitabın da yazarı. Sakaryalı ile İnay Köyünün meydanındaki 3500 yıldır aktığına dair kayıt bulunan İnay Köy Meydanındaki 7 Oluklu Çeşme’nin başında konuştuk. Ellerindeki analizlerden referanslar vererek yöredeki sularda siyanür miktarının arttığını anlatıyor. Sakaryalı diğer zararları da detaylarıyla dile getiriyor.

1.8 kilometre çapında devasa çukur kaldı.


Şirketin madeni açmadan önceki taahhüt belgsi olan Çevre Etki Değerlendirme Raporuna göre (ÇED) 2016’da kapatılması gereken Uşak Eşme’deki Kışladağ Altın Madeninde parametler planlanın üç, dört katına çıktı. Ortada çapı 1 km derinliği 800 metreyi bulan bir çukur. Pasa dağları, liç alanı ve tamamen değişen bir coğrafya var. Fakat 2014’de yaptığı kapasite artırımına ilişkin ÇED’den sonra bunun gereği yerine getirilmemiş. Bu durumun sebebi, tenorun düşmesi, kazan liçi yöntemine geçilmesi için 300 milyon dolar civarında ek bir yatırımın gerekmesi.

Şirket bu durum yerine Bergama Ovacıkta olduğu gibi yeni altın madenlerinden çıkaracağı cevheri buraya taşıyarak Kışladağı bir liç merkezi olarak kullanmayı tercih edebilir. Bugünlerde 600 civarındaki işçi ‘36 ay sonra tekrar alabiliriz’ denilerek işten çıkarılmış.

Muammer Sakaryalı’nın tarihe not düşen şahitliği:

Yıllarca madene karşı ata mirası memleketini savunan Muammer Sakaryalı, kirlenen coğrafyayı, sakat hayvanları ve bozulan halk sağlığını anlattı.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial