17 Ağustos ve Bursa’nın ürkütücü deprem gerçeği

Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Bursa’da kentsel dönüşüm çalışmalarının az güvenli yapılar değil de getirisi yüksek Batı bölgelerinde gerçekleştirildiğini belirterek, bunun yanlış olduğunu söyledi.

Bursa Kent Konseyi’nde ‘17 Ağustos ve Bursa’nın deprem gerçeği’ konulu konferans düzenlendi. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Başkanlık Salonu’nda yapılan konferansa, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Beyhan Bayhan konuşmacı olarak katıldı.

Bursa Kent Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikte, 17 Ağustos 1999 depreminin neden olduğu zararlar ile Bursa’nın deprem konusunda taşıdığı riske dikkat çekildi. Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Bursa’daki birçok kişinin depremin zararlarını bilmediğini ifade ederek, özelikle gençlere depremi hatırlatmak için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

Depremin ülkede ve Bursa’da neden olacağı muhtemel zararlar ile bunlara karşı alınacak tedbirlerin önemli olduğunu vurgulayan Orhan, “70’li yıllardan sonra gelişen yoğun göçe karşı maalesef planlı arsalar ile projeli inşaatlar yapılamadı. Burası bize değil bizden sonraki nesle ait. Biz ne kadar güzel bir şehir bırakabilirsek, evlatlarımız daha güzelini sonraki nesillere aktarır.

Bizler geçiciyiz, şehir ise kalıcı. Bu toplantıda, kalıcı şehrin nasıl en iyi şekilde imar edileceği noktasında arkadaşlarımız gerekli teknik bilgileri verdi. Biz de bu ortamın oluşması için Bursa Kent Konseyi olarak elimizden gelen katkıyı sağlayacağız” dedi.

Bursa’nın Doğusundaki Sükûnet

Doç. Dr. Bayhan, 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi’nden beri ülkemizde pek çok çalışma yapıldığını ve bilimsel görüşlerin ağırlıklı olarak Marmara Deniz Havzasında büyüklüğü en az 7 olacak bir deprem olasılığına yakınsadığını aktardı.

Doç. Dr. Bayhan, ekonomik riski daha yüksek olduğu için dikkatlerin İstanbul’a çevrildiğini ancak Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Kütahya ve Tekirdağ’ın da topun ağzında olduğunu belirtti. Bununla birlikte İzmir, Denizli , Aydın, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Antakya, Kahramanmaraş’ın da tehlike altında olduğundan bahsetti.

Şekil 1. Kalkan E. ve Gülkan P., “İhtimaller Hesabına Dayalı İstanbul ve Çevresindeki Deprem Tehlikesi”, Bilim ve Teknik Dergisi, TUBİTAK, 2010.

Bursa’nın ortasından geçen aktif bir fay varlığından bahseden Bayhan, en son bilinen büyük enerji boşalmasının 1855 yılında gerçekleştiğini ve bir yerde aynı büyüklükte depremin olması için yüzyıllar geçmesi gerektiğini vurguladı. Üzerinden yaklaşık 165 sene geçen bir süre var bu sebeple Bursa’nın doğusundaki sükunet tehlikeyi gün geçtikçe arttırıyor diye ekledi

1970’de Bursa’nın 135 km güneyinde Gediz’de meydana gelen depremde  Bursa ovasının zemin-sıvılaşma probleminden dolayı TOFAŞ Fabrikasının garaj ve boya atölyelerinin yıkıldığından ve Marmara Bölgesi’nde meydana gelebilecek bir depremden Bursa’nın da bahseden Bayhan Marmara Bölgesi’nin büyük bir bölümünün şiddetli depremlerden etkileneceği anlattı.

Doç. Dr. Bayhan, Kentesel dönüşüm ve yapı denetim yasalarının iyi niyetlerle çıktığını ancak geldiğimiz noktada kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme dönüştüğünü, parasını müteahhitin ödediği bir yapı denetimin de işlevini yerine getirmedini belirtti.

Şehir hastanelerinin önemine değinen Doç. Dr. Bayhan, şehir hastanelerinin sismik izolasyon sistemi ile inşa edildiğini ve olası büyük bir depremden sonra bile işlevine devam edeceğini belirtti.Bursa’ya uzaklığı ve ulaşım sorunu dikkate alınmazsa; Şehir hastanelerinin altında yer alan sismik izolatör uygulamasının tüm kamu binalarına örnek olması gerektiğini kaydetti.

2003 Bingöl ve 2011 Van depremlerinde öğrencilerin, çocukların hayatını kaybettiğine dikkat çeken Bayhan, Türkiye’nin artık sismik izolasyonlu eğitim ve yurt binalarını hak ettiğini ve “Daha güvenli okul binaları, sürdürülebilir eğitim, çocuklar ölmesin” başlığı altında bir proje başlattıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı nezlinde seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtti.

8 Ağustos 2019 tarihinde,saat 15.00’de Merinos AKKM-Başkanlık salonunda icra edilen konferans’ta Bursa’nın deprem gerçeği hakkında faydalı bilgiler öğrendik.Kendisine teşekkür ederiz.İmar affının deprem’deki yeri ve Bursa’nın merkez ve ilçelerinin zemin etüdünün yapılıp yapılmadığı konusunda Bursa Kent Konseyinden veya Bursa Büyükşehir Belediyesinden bir açıklama beklerdik.

Zemin etüdü önemli bir konu.Belediyelerde zemin etüdü biriminin olup olmadığı ,özellikle kentsel dönüşüm konusunda önemli bir kriterdir.Halkın da bunu bilmesi hakkıdır.Yatay kentsel dönüşümün olması iklim değişikliği için alınan olumlu bir tedbir olacaktır.

Konferansın bitiminde; Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Beyhan Bayhan’a şilt takdim etti.

Konferansın link hattı: https://www.bursa.bel.tr/dosyalar/haber_video/190808035449_kent_konseyi_deprem.mp4

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial