Ayvalık’ta Stratejik Planlamaya esas şehir çalıştayı düzenlendi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından körfez bölgesini kapsayan “2020-2024 Stratejik Planlamaya Esas Şehir Çalıştayı” Ayvalık’ta yapıldı. Körfez’de bulunan bütün Belediye Başkanlıklarına ait Stratejik Planlarının yapımında,STK.lar olduğu kadar ,kent konseylerinin koordinatörlüğünde mahalli meclislerinin marifetiyle yapılmış olsaydı daha demokratik bir plan gerçekleşmiş olabilirdi.

Öncelikle bu toplantı da; Şehir ve çevre,sosyal ve kültürel gelişim,şehir ekonomisi ve istihdam v.b. masaların sabit kalıp kişiler belirli süre dahilinde masaları dolaşmış olsaydı,Şehir çalıştayına katılan kişilerin, tüm çalişma atölyeleri hakkında fikirlerini beyan etme fırsatı olamadı

Edremit, Ayvalık, Havran, Burhaniye ve Gömeç’in konuşulduğu 2020-2024 Stratejik Planlamaya Esas Şehir Çalıştayı Körfez Bölgesi Toplantısı’nda konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin: “Öncelikle sizleri ağırlamaktan mutlu olduğumuzu belirtmek isterim.

Toplantının gündeminin önemli olmasının dışında, bu ve benzeri toplantıların belediyeler ve STK’lar arasındaki bağı oluşturacak olması da yönetimsel anlamda ayrı bir kolaylıktır

Stratejik plan yapmak; bildiğiniz üzere tüm kamu ve özel teşebbüslerin idarecilik anlamında vazgeçilmezi. Kendimde bir ekonomist ve işletmeci olarak stratejik planın idarecilik anlamında bize çok yol katettireceğinden şüphesiz eminim.

Bu toplantının idareciler ve STK’lar arasında diyalogla olmasının, halka en çabuk dokunacak çözümlerin stratejik plana aktarılabilmesi, planlar çerçevesinde ‘doğru hizmetin’ halkımıza daha çabuk ulaşacağı kanaatindeyiz.

Belediyecilik anlamında stratejik plan bu kadar önemliyken, Balıkesir’de körfez bölgesinin alışılagelen ilçe belediyeciliklerinden farkları bulunmaktadır.

Körfezin bu anlamda çeşitli sürpriz hamlelere vesile olan durumları mevcuttur. Bildiğiniz gibi körfez bölgesi, turizm açısından Ege’deki ve Akdeniz’deki turizm ilçelerine göre çok daha kısa sezonu olan bir bölgedir.

Fakat yine Bursa İstanbul gibi büyükşehirlere yakınlığı ile anlık popülasyon değişimleri çok yüksektir. Örnek vermek gerekirse Ayvalık 70 bin nüfuslu bir yer iken, bir bayram tatilinde anlık 500 binin üzerine çıkabilmektedir. ,

Yatak kapasitesinin düşük olması, arz talep dengesizlikleri ve birden artan yoğunluk belediyecilik anlamında çabuk hareket etme, birden çoğalan nüfusa cevap verebilme gibi zorlukları yaşatmaktadır. Kış nüfusuna cevap veren çalışan personelinizle neredeyse 8-10 kat fazla nüfusa da cevap verilmesi gerekmektedir.

Bu manada körfez özel ve kritik bir anlam taşımaktadır. Belediyecilikte stratejik plan önemli iken, bu değişken nüfuslu yerlerde stratejik plana, aynı zamanda mevsimsel planların da girmesi gerekmekte ve yapılan tüm stratejik plan çalışmasına çok daha anlam katmaktadır.

 Biz yöneticiler, daha kolay, sorunsuz yaşanabilir kentler için buradayız. Umuyorum ki bu çalışmalar kısa sürede cevabını yönetsel anlamda verecek, halkımız için daha sorunsuz kentleri oluşturacağız. Bu bağlamda hepinize tekrar teşekkürlerimi sunar, iyi bir toplantı olmasını temenni ederim’’ dedi.

AYVALIK HALKININ BEKLENTİSİ ALTYAPI ve TRAFİK”

Stratejik alanda yapılan çalışmalardan çıkan sonuçları değerlendiren Başkan Mesut Ergin, “Görüldüğü gibi en büyük çözüm beklentisi altyapı, kanalizasyon ve trafik yoğunluğu olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Stratejik planlama için Büyükşehir Belediyesi danışmanlarının yaptığı sondajlarda 70/100 bandında Ayvalık halkının beklentisinin altyapı sorunu olduğunu kaydeden Başkan Ergin, “Sağ olsunlar Büyükşehir desteği ile köprü yapıldı, ama sorunlarımız daha çok alt yapı ve kanalizasyon ve trafik” diyerek konuya dikkat çekti.

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial