Çanakkale’de yiten vatan için vicdanlar patladı!

Kazdağlarının şuanki Milli Park Sınırı, uzmanlar tarafından oldukça küçük bulunuyor.

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı Atikhisar Barajı Havzasında Kanadalı bir firma ve yerli taşeron şirketi tarafından işletilmek istenilen altın madenine karşı doğa ve yaşam için başlatılan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’nde büyük buluşma bugün gerçekleştirildi. Buluşmaya katılan ve siyanürle bölgenin yok edilmesine karşı çıkan binlerce kişi, tel örgülerle korunan şantiyeye girdi. Alanda günlerdir nöbet tutan eylemciler bu sabah ( büyük buluşma için uyandılar ve saat 12.30’da şantiyeye doğru yürüyüşe geçti. Aralarında CHP, HDP ve Emek Partisi milletvekili ve yöneticilerinin de bulunduğu eylemciler jandarmanın engelleme çabalarına rağmen geri adım atmadılar. Saat 13.30’da alana giren protestocular, emekli öğretmen, gezgin ve çevre gönüllüsü İbrahim Gül’ün kaleme aldığı “Kaz Dağları Andı”nı okudu.

Kaz Dağları andı

Ağaçların ayakları yok kaçmaya…
Elleri yok dövüşmeye…
Dilleri yok sövmeye…
O halde…
Kaz Dağlarımızı biz savunacağız biz…
Bu dağlarda durursa kalbim bir gün…
Düştüğüm yere gömün…
Yüreğim dağ çiçeklerindedir…

Çanakkale Kirazlı mevkiine binler yürüdü

İstanbul Barosu’ndan avukatlar da cüppeleriyle açıklamanın bulunduğu alana girdi. Açıklamaların ardından binlerce yurttaş ağaçların kesildiği şantiye alanına yürüyüş gerçekleştirdi. Yurttaşların bazılarının üstlerinde “Su ve Vicdan Nöbetindeyiz” yazılı tişörtler bulunuyordu. Ses aracından çalınan şarkılar eşliğinde yürüyen yurttaşlar sık sık, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Havama suyuma toprağıma dokunma”, “Hak, Hukuk, Adalet” sloganı attı.

Eyleme İzmir, Antalya, Bursa, Yalova, Aydın, Ankara, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir, Yalova, Kocaeli, Çanakkale, Düzce ve Edirne barolarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları, sanatçılar, STK’lar, köylüler, üniversite öğrencileri ve bilim insanları ve her yaştan vatandaş katıldı.

Ağaçların kesildiği maden sahası duyarlı yurttaşlarla doldu

Ne olmuştu?

Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından 2012’den yürütülen altın madeni projesinde yargı kararları beklenmedi. ÇED Raporunda 45 bin vaad edilen kesilecek ağaç sayısı 200 bine yaklaştı. Geçen yaz da yörede ağaç kesimi yapılmıştı. Geçen yaz Çanakkale Belediyesi , Meslek Odaları ve sivil toplum örgütleri mahkemeye sunulmak üzere konuyla ilgili geniş kapsamlı bir rapor hazırlamıştı. Türkiye’de siyasi dengelerin değişmesinden sonra gelen ağaç kesimleri kamuoyunda daha büyük yankı buldu.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial