Çanakkale’li yabancı maden şirketine karşı ağaç nöbetine başladı.

Çanakkale Kirazlı’da yabancı şirket yargı kararını beklemeden yaklaşık 200 bin ağaç kesti.

Kanadalı madencilik firması Alamost Gold ve Türkiye’deki ayağı Doğu Biga Madencilik, Yargı kararlarının sonucunu beklemeden Çanakkale’de Kirazlı’da 200 bin ağaç kesti. Çevre duyarlı Çanakkale’li yurttaşlar yörenin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı Havzasında uluslararası maden şirketine karşı ağaç nöbetine başladı. Yurttaşların nöbet yeri, şirketin 2 bin hektarlık ruhsat alandaki altın madeni çıkarmak istediği Çanakkale şehir merkezine 30 km mesafedeki tamamı ormanlarla Kirazlı bölgesi. Balaban Çeşmesi Mevkiinde çadır kuran duyarlı yurttaşlar ve sivil toplum kuruluşları üyeleri projeden vazgeçilene kadar yöreyi savunmaya kararlı. Yöredeki bir ahşap kulübenin iletişim merkezi haline getirilmesi de hedefleniyor.

72 milyon ton toprak hafriyatı

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay’ın verdiği bilgiye göre maden işletme aşamasnda toplam 72 milyon ton toprağın yerinden kaldırılacak. Bunun ise sadece 26 milyon tonunun altın cevherli. Mutluay şunları ifade etti: “Burası 20 bin dekarlık ruhsat alanı ve bunun 613 hektarında, yani 6 bin 130 dekarında ÇED izni alındı. Şu anda 2 bin dekarın üzerinde de ağaç kesmiş durumdalar. ÇED raporlarında kendilerinin ilan ettiği ÇED raporunda kesecekleri ağaç sayısını 45 bin 650 olarak belirlediler. Ama bizim yapmış olduğumuz tespitler, drone ile yaptığımız görüntülemeler ve uzman ekiple yaptığımız incelemelere göre sahadan kesitler aldık, alandaki ağaç sayılarını saptadık ve şu ana kadar kesilen ağaç sayısının 195 bin civarında olduğunu gördük.   

Şirketin ÇED raporundaki verilere göre 26 milyon ton cevher işleyecek, 5 bin 200 ton patlayıcı kullanacak, buradaki Balaban Tepesi tamamen yok edilecek, 46 milyon tonu ise ekonomik olmayan kayaçlar.Ton başına elde edilecek altın miktarı ise 0,75 gram. Duruma isyan eden Başkan Yardımcısı Mutluay: “Yani cevher içeren kısımları alacaklar, siyanürleyecekler ve burada altın-gümüş gibi değerli cevheri elde ettikten sonra atık su barajına depolanacak, buradan da gerek yer altı, gerek yer üstü sularını karışacak, buharlaşan siyanğür ile birlikte de bizim yaşam alanlarımızı etkileyecek” dedi.

Ağır metaller kıyamete kadar yöreyi kirletecek

Belediye Başkan Yardımcısı İrfanMutluay, altın elde etmede kullanılan siyanür kadar tehlikeli olan cevherin içerisinde ağır metallere de dikkat çekti. Mutluay; ” Bu ağır metallerin oranı doğadaki ortalamalarının 200-600 kat üzerinde, altın ve gümüşü aldıktan sonra depoladıkları ağır metaller, işletme süresi ve sonrasında yığınlar halinde yörede duracak ve bunun üzerine düşen her yağış da sürüklenen her toprak parçası ile birlikte bizim yaşam alanlarımızı ve su kaynaklarımızı etkileyecek. “.

Çanakkale’de “Su hakkı nöbeti” devam ederken, sosyal medyada da duyarlı yurttaşlar ve sanatçıların destek verdiği #KazdağlarıHepimizin etiketi kısa sürede TT listesine girdi. #KazdağlarıHepimizin etiketi ile bölgede yaşanan ağaç kesimlerine tepki gösterildi. TT listesinde uzun süre üst sıralardaki yerini koruyan #KazdağlarıHepimizin etiketi Çanakkalelilerin seslerini sosyal medya üzerinden duyurmalarını sağlıyor.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial