Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’ne Akdeniz’de Yeni Görev

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine ilişkin aldığı yaptırım kararlarına yönelik açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Akdeniz’e 4’üncü geminin gönderileceğini açıklamıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, resmi twitter hesabından “Oruç Reis’e Yeni Görev” başlığı ile yaptığı paylaşımda, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam ettiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin hem kendi kıta sahanlığında hem de KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsat alanlarında çalışmalarını aralıksız sürdüreceğine vurgu yaptı.

Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj gemilerinin bölgedeki bütün operasyonlarını planlandığı şekilde yürüttüğünü ve yürütmeye devam edeceğini belirten Dönmez, “Türkiye bölgedeki kaynakları arama, üretme ve uluslararası pazarlara iletme kabiliyet ve gücüne sahiptir. Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz ve Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemimizle bölgede sürdürdüğümüz faaliyetlerimize şimdi 4’üncü gemimizi de dahil ediyoruz.

Ağustos 2017’den günümüze Karadeniz ve Marmara’da sismik araştırmalarını sürdüren MTA Oruç Reis sismik araştırma gemimiz de Marmara’daki çalışmalarının hemen ardından, Akdeniz’deki sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderilecek. Diğer yandan, Türkiye’nin bölgedeki egemenlik haklarını yok sayacak her türlü girişim karşısında ilgili bakanlıklarımızla beraber koordinasyon içerisinde gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/oruc-reis-sismik-arastirma-gemisi-ne-akdeniz-de-yeni-gorev/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Bir cevap yazın

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial