Türkiye’nin en büyük altın madeni Uşak – Kışladağ’da çevre can çekişiyor

 Kışladağ Altın Madeni Projesi ile Uşak ili, Ulubey ve Eşme ilçeleri sınırında, Gümüşkol köyü yakınlarında yer alan İR 7302 numaralı işletme ruhsatlı sahada altın madeni ve ilgili tesisler açılmış ve 2006 yılı itibariyle işletilmeye alındı. Hali hazırda işletilmekte olan Kışladağ Altın Madeni Zenginleştirme Tesisi Proje alanı, Ege Bölgesi’nde, İzmir’in yaklaşık 180 km doğusunda ve Uşak il merkezinin yaklaşık 40 km güneybatısında yer almakta.

Kışladağ Altın Madeni İşletmesi kapsamında, çıkarılacak toplam cevherin yapılan son rezerv geliştirme çalışmaları ışığında yaklaşık 535,4 milyon ton , yıllık ortalama üretimin yaklaşık olarak 35 milyon ton , yıllık ortalama altın üretiminin ise 13 ton olması bekleniyor. Cevherin ortalama tenörü altın (Au) için ortalama 0,66 gr/ton olarak; Gümüş (Ag) için ise 1.5 gr/ton olarak belirlendi.

2007’de işletmeye geçen  tesis 2011 ve 2014’de iki defa ÇED Raporu hazırlayarak kapasite artırdı. Bu Türkiye’deki projelerde sıkça görülen bir uygulama. Tesis geldiği aşamada sahada 400 metreyi aşan bir maden çukuru, yüzlerce metrelik pasa dağları görülüyor. Ayrıca çevrede arıcılık başta olmak üzere tarımın olumsuz  etkilendiği iddia ediliyor.

Kuzular öldükleriyle kaldı

Türkiye’nin en büyük altın madende 27 Haziran 2006 ve 30 Temmuz 2007’de patlama  yoğun yağış sebebiyle aşırı gaz çıkışı meydana geldi.  Hidrojen siyanür gazı rüzgarla madenin çevresindeki köyleri etkiledi. İlk olayda 1500 kişi gazdan etkilendi.

Yapılan kan tahlillerinde gazdan etkilenen vatandaşlarından kanundaki hidrojen siyanür oranı en az 0,18 mg/litre çıktı. En yüksek değer ise 0,64 idi.

Köylülerin 550 küçükbaş hayvanı öldü. Olaydan sonra araştırmalar yapıldıysa da tam olarak  madenden kaynaklandığı belirlenemedi. Köylüler, olayın gizlendiğini savunuyor.

 

 

Bir cevap yazın

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial